För organisationer med stora fastighetsinnehav eller fastighetsportföljer kan en till synes enkel fråga vara förvånansvärt svår att besvara: Vilka fastigheter äger vi egentligen – och har något förändrats?
Frågan blir särskilt relevant i större koncerner där fastigheter kan ägas av flera olika bolag med olika organisationsnummer. Energi- och telekombolag är exempel på verksamheter där fastighetsinnehavet kan vara omfattande och där aktuell information om fastigheter och ägarförhållanden behöver finnas tillgänglig över tid.
Fastighetsinformation förändras
För att få en samlad bild av ett fastighetsbestånd som ägs genom flera bolag behöver fastigheter kunna identifieras utifrån de olika bolagen och informationen sammanställas på koncernnivå. Eftersom ägarförhållanden och annan fastighetsinformation förändras behöver bilden dessutom kunna hållas aktuell över tid.
För en koncern kan det därför behövas mer än en engångskartläggning. Utmaningen ligger också i att kontinuerligt identifiera de fastigheter som hör till olika delar av organisationen och fånga relevanta förändringar.
Det är här en löpande informationsförsörjning kan göra skillnad.
Från fastighetsdata till information som går att använda
Metria hjälper organisationer att identifiera fastigheter och sammanställa den fastighetsinformation som verksamheten behöver. Informationen kan anpassas efter exempelvis organisation, geografiskt område och andra urvalskriterier.
Med Metria Fastighetsuttag kan information om flera fastigheter och fastighetsägare levereras som ett avgränsat engångsuttag. För verksamheter som behöver hålla informationen aktuell över tid finns också möjlighet till fastighetsabonnemang.
Det innebär att verksamheten inte själv behöver bygga hela kedjan för att hämta, bearbeta och sammanställa information från grunddata. I stället kan informationen levereras i en form som är anpassad efter det aktuella behovet.
Aktuell information skapar bättre förutsättningar
Behovet ser olika ut mellan organisationer. För en verksamhet kan frågan vara vilka fastigheter olika bolag i koncernen äger. För en annan kan fastighetsinformationen behöva kombineras med exempelvis byggnadsinformation, geodata eller annan geografisk information för att ge ett användbart underlag för analys och planering.
Gemensamt är behovet av att kunna utgå från rätt information när beslut ska fattas och verksamheten planeras.
För organisationer med stora eller föränderliga fastighetsinnehav blir därför frågan inte bara vilka fastigheter äger vi?
Minst lika viktig är:
Hur säkerställer vi att vi har en aktuell bild även när något förändras?
Vanliga frågor om fastighetsbestånd och fastighetsinformation
Hur får man en samlad bild av fastigheter som ägs av flera bolag?
Genom att identifiera fastigheter som hör till respektive bolag och sammanställa fastighetsinformationen på koncernnivå går det att skapa en gemensam bild av fastighetsbeståndet.
Hur håller man information om ett stort fastighetsbestånd aktuell?
För verksamheter där fastighetsinnehav eller ägarförhållanden förändras kan löpande informationsförsörjning användas för att fånga relevanta förändringar och hålla underlaget aktuellt över tid.
Kan fastighetsinformation kombineras med geodata?
Ja. Fastighetsinformation kan kombineras med exempelvis byggnadsinformation och annan geodata för att ge underlag för geografisk analys, planering och beslut.
Behöver ni en samlad bild av ert fastighetsinnehav?
Metria hjälper organisationer att få tillgång till anpassad och aktuell information om fastigheter och fastighetsägare – som engångsleverans eller löpande abonnemang.
Läs mer om Metria Fastighetsuttag →
Metria Fastighetsuttag som fastighetsabonnemang
Metria Fastighetsuttag - som engångsleverans